רק להיום אמור לעצמך

מכון גמילה בראשית

טיפול בהתמכרויות

מאמרים

מעגל השינוי

מאת: אטיה יוסי עו"ס מנהל מרכז, גבאי תפארת עו"ס מטפלת פרטנית וקבוצתית

שתף מאמר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

הפחד הכי גדול אצל מכור/ה זה לוותר על המוכר והידוע ולהתחיל תהליך גמילה מסמים, הימורים, אלכוהול, תרופות ממכרות  ועוד אשר מצריך שינוי שלמעשה הוא חלק בלתי נפרד ממעגל החיים.

לעיתים השינוי ‘נכפה’ עלינו כחלק מגדילתנו הטבעית-חברתית – מעבר מגן לכיתה א’, שירות צבאי, נישואין, גידול ילדים ולעיתים אנו בוחרים בו מתוך רצון להתקדם, או מתוך זיהוי בעיה כגון, מעבר דירה, שינוי קריירה, שינוי דפוסי התנהגות ועוד.

לרוב השינוי טומן בחובו, התרגשות, אתגר , הרפתקה חדשה. אולם, למכורים השינוי מעורר פחד, חשש, חוסר וודאות, הליכה אל הלא נודע, יציאה מאזור הנוחות, אחריות, מחויבות ועוד.

הפסיכולוגים פנצ’סקה ודיקלמנטה, בנו מודל המתאר את השלבים והדינאמיקה המתרחשים כאשר אדם נמצא לקראת שינוי ובתוך תהליך השינוי.

השלבים במעגל השינוי:

קדם הרהור– בשלב זה אדם אינו מודע לבעיה, אחרים סביבו רוחשים ומנסים לעורר את תשומת ליבו לבעיה. שלב זה מאופיין אצל המכורים במרכז גמילה בראשית בהכחשה ועיוורון.

הרהור– בשלב זה האדם מתחיל להבין את הבעיה עמה מתמודד, אותה שיקפה לו הסביבה. מתלבט ומתחבט האם הוא מעוניין בשינוי, שלב זה מתאפיין אצל המכורים במרכז גמילה בראשית בחששות ולבטים

החלטה– שלב זה הינו שלב חשוב ואף הכרחי בתהליך השינוי המתרחש במיוחד אצל מכורים. בשלב זה, המכור בוחן את כל ההשפעות וההשלכות שהשינוי מצריך ברמה האישית, החברתית, הסביבתית, הבריאותית ועוד. מכור שהחליט להיגמל הוא יבדוק איך הוא יצליח להתחיל הכל מהתחלה, לבחון היכן יעבוד, כיצד ישמור על המשך התהליך לאחר הגמילה ועוד.

לדוגמא- אדם המעוניין להפחית משקל, צריך לבחון את המכלול- כיצד ניתן לעשות זאת ללא פגיעה בבריאותו, כיצד הדבר ישפיע על הדימוי העצמי שלו ועוד.

פעולה- לאחר שהתחבט ובחן את האפשרויות העומדות בפניו, האדם מתחיל לעשות פעולות אקטיביות לקידום השינוי.- ילך לתזונאית, יערוך קניות בהתאם לתפריט, יקום מוקדם בבוקר כדי להכין לעצמו אוכל מסודר למהלך היום ועוד.

שימור – השלב הקריטי והקשה ביותר הוא שלב השימור, כלומר להפוך את השינוי לאורח חיים חדש הטמוע בתוכנו. אם נמשיך את הדוגמא הקודמת- האדם אכן הצליח לרדת יפה במשקל והגיע למשקל בו הוא מרוצה מהמראה שלו. כעת עליו לשמור על אורח החיים הבריא שהחל לסגל לעצמו, ולא לומר, זהו, הגעתי לאן שרציתי אפשר לחזור ולאכול הכל בלי גבולות, שכן אם ינהג כך, יחזר בקלות למשקלו הראשון.

נפילה- שלב זה הינו חלק נורמלי ובלתי נפרד מתהליך השינוי. הנפילה אינה כישלון ואינה אות להפסקה או חישוב מסלול מחדש בתהליך השינוי שלכאורה אינו מתקדם או אולי סימן לכך שלא צריך לעשותו. הנפילה הינה חוויה לימודית הכרחית אשר צריך להפיק ממנה לקחים להמשך התהליך.

 

במרכז גמילה בראשית מסתכלים על תהליך השינוי כתהליך מאתגר, שבסופו חווים הצלחה, הגברה של תחושת הערך והביטחון העצמי שלנו. ועל מנת שהשינוי יצליח יש לרצותו למען עצמנו ולא למען אחרים.

מחבקים ומזמינים אתכם לעבור את תהליך השינוי מבראשית במרכז גמילה בראשית

צרו קשר

או השאירו פרטים ואנחנו נחזור אליכם בהקדם:

פנייתך נשלחה בהצלחה

אנו ניצור עמך קשר בהקדם!